Darmowa dostawa od 300 zł
Ekspresowa wysyłka

Metylokobalamina czy cyjanokobalamina? Którą witaminę B12 wybrać?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, w jak wielu postaciach można przyjmować witaminę B12. Witamina B12 tymczasem występuje w kilku formach: adenozylocobalaminie, hydroksykobalaminie, cyjankobalaminie i metylokobalaminie. Sprawdź którą wybrać dla siebie.
W rzeczywistości nie przykłada się większej wagi do wybrania odpowiedniej postaci tej witaminy, chociaż ma ona wpływ nie tylko na wchłanianie, ale również na ostateczną skuteczność zewnętrznej suplementacji. 

Najczęściej na rynku spotykana jest cyjanokobalamina. Jest to produkt składający się z kobalaminy i cyjaniny. Ta pierwsza produkowana jest przez bakterie, podczas gdy drugą dodaje się w laboratorium, by doprowadzić do zwiększenia stabilności tego związku chemicznego. Dzięki temu otrzymuje się odporny na działanie wysokiej temperatury i tlenu związek. Co bardzo ważne, cyjanokobalamina nie występuje w środowisku naturalnym. Organizm człowieka jest jednak w stanie przekształcić ją w aktywne formy witaminy B12, mianowicie adenozylocobalaminę i metylokoalaminę. Przyjmując cyjanokobalaminę zapewnia się zatem dwie aktywny formy witaminy B12.
 
Metylokobalamina jest syntezowana przez niektóre bakterie. Ona równie z uzyskiwana jest w laboratorium, jednak jest to grupa niestabilna. Z tego powodu przechowywanie tej postaci witaminy B12 wiąże się z większymi restrykcjami. Przede wszystkim jest ona w mniejszym stopniu odporna na światło, które może osłabić jej aktywność i absorpcję. Równocześnie jednak metykobalamina jest uważa na zdecydowanie najlepiej przyswajalną formę, bowiem jej poziom przyswajalności jest najwyższy, a przy tym nie ulega przekształceniu w organizmie.

Oferta specjalna

SWANSON Maca ekstrakt 500mg 60 kapsułek - suplement diety

SWANSON Maca ekstrakt 500mg 60 kapsułek - suplement diety

Teraz niższa cena: 39,99 zł 14,95 zł
Oferta ważna jeszcze tylko 3 dni!
Ikona newsletter